To może być najważniejszy list w Twoim życiu
sobota, 13 grudnia 2008
Birma: Zarganar
59 lat wiezienia dla komika
piątek, 12 grudnia 2008
Afganistan: Sayed Perwiz Kambakhsh
Kara śmierci za bluźnierstwo zamieniona na 20 lat więzienia
środa, 10 grudnia 2008
USA: René González, Olga Salanueva
Rząd Stanów Zjednoczonych odmówił zapewnienia Oldze Salanueva, żonie René Gonzáleza tymczasowej wizy, która pozwoliłaby jej zobaczyć się z mężem. René González jest Kubańczykiem odsiadującym wyrok 15 lat pozbawienia wolności w więzieniu federalnym w USA. Został skazany w 2001 roku z oskarżenia o tajne działania agenturalne na rzecz obcego rządu.
PILNA AKCJA Zimbabwe: Jestina Mukoko, dyrektorka organizacji Zimbabwe Peace Project (Projekt Pokojowy Zimbabwe)
3 grudnia tego roku obrończyni praw człowieka Jestina Mukoko została siłą zabrana ze swojego domu w mieście Norton przez grupę co najmniej 12 ubranych po cywilnemu mężczyzn podających się za policjantów. Miejsce jej przetrzymywania wciąż pozostaje nieznane. Prawnicy bezskutecznie szukali jej po komisariatach w stolicy kraju Harare i w Norton.
Turcja: Orhan Kemal Cengiz
Turecki obrońca praw człowieka, jeden z członków założycieli Amnesty International Turcja w niebezpieczeństwie
poniedziałek, 08 grudnia 2008
Stany Zjednoczone: Troy Davis
Troy Davis ma 40 lat. 17 lat temu został skazany na karę śmierci za zamordowanie 27-letniego białego policjanta Marka Allena MacPhaila, zastrzelonego na parkingu restauracji Burger King w Savannah, w stanie Georgia, rankiem 19 sierpnia 1989 roku. Davis został też skazany za napaść na Larry’ego Younga, bezdomnego, którego rzekomo zaczepił tuż przed zastrzeleniem policjanta. W czasie procesu Davis przyznał, że był na miejscu przestępstwa, ale zaprzeczył obu zarzutom (napaści i morderstwa). Nie było przeciwko niemu dowodów rzeczowych. Narzędzia zbrodni nie znaleziono. Oskarżenie opierało się wyłącznie na świadkach. Po procesie, w miarę upływu lat, siedem z dziewięciu z nich odwołała lub zmieniła pod przysięgą swoje zeznania. Jednak Davis wykorzystał już wszystkie zwykłe procedury. sąd powołując się na procedury odmawiał ich ponownego wysłuchania. Po procesie pojawili się też świadkowie wskazujący na innego sprawcę. Niektórzy ze świadków zeznali, że byli wcześniej zmuszani do świadczenia przeciwko Troyowi.
ChRL: Yang Chunlin
Obrońca praw człowieka Yang Chunlin, prowadzący działania na rzecz dziesiątek tysięcy rolników, których ziemie zostały skonfiskowane pod zagospodarowanie, został 24 marca 2008 skazany za „podburzanie do obalenia władzy państwowej”. Skazano go na karę 5 lat więzienia, po odbyciu której przez 2 kolejne lata będzie pozbawiony praw politycznych.
niedziela, 07 grudnia 2008
ChRL: Dhondup Wangchen
Dhondup Wangchen został zatrzymany przez władze chińskie 23 marca 2008 roku w związku z filmem „Jigdrel” („Poza strachem), nad którym pracował z mnichem Gologiem Jigme od października 2007 roku. Film przedstawia wypowiedzi Tybetańczyków żyjących na terenie Tybetu.
środa, 03 grudnia 2008
Dominikana: Sonia Pierre
Dziesięć lat po przyjęciu oenzetowskiej Deklaracji o Obrońcach Praw Człowieka ciągle spotykają się oni z ograniczeniami nakładanymi na ich działalność, zastraszaniem, nękaniem i prześladowaniami. A jednak pomimo ryzyka i przeszkód obrońcom praw człowieka udaje się odmienić życie wielu osób na całym świecie.
Izrael/Palestyńskie Terytoria Okupowane: Salwa Salah i Sara Siureh
Palestyńskie dziewczęta Salwa Salah i jej kuzynka Sara Siureh, obie w wieku 17 lat, zostały aresztowane przez izraelską armię rankiem 5 czerwca w swoich domach w Betlejem (Bethlehem) na Zachodnim Brzegu (części Okupowanych Terytoriów Palestyńskich). 12 czerwca dowódca izraelskiej armii na Zachodnim Brzegu wydał nakazy administracyjnego zatrzymania dziewcząt na 4 miesiące. W dniu, w którym nakazy miały wygasnąć, czyli 5 października, przedłużono je na kolejne 3 miesiące, do 3 stycznia 2009.
piątek, 21 listopada 2008
Wenezuela: Fundacja na rzecz Obrony Prawa do Edukacji
Fundacja na rzecz Obrony Prawa do Edukacji (Asociación Pro-Defensa del Derecho a la Educación) jest organizacją pozarządową promującą i broniącą prawa do bezpłatnej edukacji dla wszystkich, które jest zapisane w art. 102 wenezuelskiej konstytucji. Brzmi on: „Edukacja jest prawem człowieka i fundamentalnym społecznym obowiązkiem, jest demokratyczna, bezpłatna i obowiązkowa.”
Meksyk: Bárbara Italia Méndez
Bárbara Italia Méndez została zatrzymana rankiem 4 maja 2006 r. w domu w San Salvador Atenco w meksykańskim stanie Meksyk (stan graniczący ze stołecznym dystryktem federalnym). Funkcjonariusze policji bili ją, grozili jej i wykorzystywali ją seksualnie. Gdy trafiła do więzienia, urzędnik prokuratury miał odmówić jej zarejestrowania skargi na policjantów, nie przeprowadzono też obdukcji (badania lekarskiego). Wkrótce potem postawiono jej zarzut „ataku na infrastrukturę drogową” i wypuszczono za kaucją. Postępowanie przeciwko niej trwa.
czwartek, 20 listopada 2008
IRAK: Nathum Mohammad Isma'il al-'Ani
Nathum Mohammad Isma’il al-‘Ani był jedną z 18 osób aresztowanych przez irackie służby bezpieczeństwa w Bagdadzie w grudniu 2005 r. Prawdopodobnie aresztowano ich w związku z podejrzeniem o przynależność do zbrojnych ugrupowań przeciwstawiających się rządowi. Według doniesień, zatrzymani byli torturowani podczas przesłuchań. Od stycznia 2006 r. nic nie wiadomo o losie 16 spośród zatrzymanych, w tym Nathuma. Uważa się, że są ofiarami wymuszonego zaginięcia. Amnesty International obawia się o ich życie.
środa, 19 listopada 2008
ROSJA: Michaił Chodorkowski i Płaton Liebiediew
Michaił Borysowicz Chodorkowski (ros. Михаил Борисович Ходорковский, ang. Mikhail Khodorkovskii), lat 45, były prezes niegdyś najbogatszego rosyjskiego koncernu naftowego JUKOS (ros. ЮКОС, ang. YUKOS), który zbankrutował w 2006 r., a także wspólnik Chodorkowskiego - Płaton Leonidowicz Liebiediew (ros. Платон Леонидович Лебедев, ang. Platon Lebedev), lat 52, zostali skazani w maju 2005 r. na 9 lat więzienia za oszustwo i unikanie płacenia podatków. Ani śledztwo, ani proces w ich sprawie nie spełniały międzynarodowych standardów sprawiedliwego postępowania. Po apelacji ich wyroki skrócono do 8 lat.
 
1 , 2