To może być najważniejszy list w Twoim życiu
czwartek, 26 listopada 2009
Tydzień Wolności w Katowicach

W tym roku Katowice będą pisały listy w Kawiarni Akant. Sam Maraton za to znów stanie się częścią Festiwalu Wolnych Ludzi. Tym razem wolność będzie u nas głównym tematem przez cały tydzień.

W skrócie: Brzmienie/Wyzwolenie - koncerty w Oku Miasta. Zagrają Syphoni i Sensorry. Wstęp oczywiście wolny.

Widma wolności - cykl wykładów otwartych i paneli dyskusyjnych w Uniwersytecie Śląskim.

Maraton Pisania Listów - oprócz pisania: prelekcje, pokazy filmów, koncert i impreza!

Pełny program znajdziecie na stronie Wolnych Ludzi.

Katowice zapraszają!

 

 

16:44, duzolistow , sląskie
Link Dodaj komentarz »
Maraton 2009 zbliża się!

"Zostań obrońcą praw człowieka" - to hasło tegorocznego Maratonu. Odbędzie się on 13 grudnia w co najmniej 150 miejscach w Polsce. W tym roku w dniu Maratonu nie będziemy już używać tego bloga - przygotowujemy dla Was nowy interaktywny serwis. Co nie znaczy, że nie można tu pisać o przygotowaniach w Waszych miastach;-) Zobacz stronę http://www.amnesty.org.pl, gdzie już teraz można sprawdzić, gdzie piszemy w Polsce oraz przeczytać dobre wiadomości o ludziach, których broniliśmy w ubiegłym roku

niedziela, 22 listopada 2009
Szkolna Grupa AI nr 1 ogłasza alert maratonowy

Witajcie po roku - najpierw pozdrowionka dla SG AI nr 51, 72 i 110

przypominamy, że w zeszłym roku w Zabrzu powstało najwięcej listów:))) w Polsce (a chyba i na świecie:))) )

To zobowiązuje...

Dlatego juz dziś zapraszamy wszystkie i wszystkich w dniach 12 i 13 grudnia (od godz. 12.00 w sobotę do 12.00 w niedzielę) do naszych siedzib.

My, Szkolna Grupa AI nr 1, piszemy już siódmy raz w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Zabrzu Rokitnicy, przy ul. Andersa 64. Bardzo prosimy - jeśli nie możesz sobie zarezerwować całego dnia, to wpadnij do nas choć na 10 minut, napisać choć 1 list...

Będziemy bardzo wdzięczni...

19:44, duzolistow
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 26 maja 2009
Barbara Italia Mendez - informacja o rozwoju sytuacji

W lutym 2009, po dwóch latach pozasądowego śledztwa, Sąd Najwyższy Meksyku wydał uchwałę uznającą powagę naruszeń praw człowieka, które miały miejsce w San Salvador Atenco. W tej niewiążącej uchwale, Sąd wezwał do przeprowadzenia szeroko zakrojonych śledztw w celu ustalenia odpowiedzialności karnej osób bezpośrednio zamieszanych w tą sprawę.

Niestety, Sąd w swojej uchwale oddalił oskarżenia o odpowiedzialność wysokich funkcjonariuszy państwowych i federalnych. W uchwale zignorowano również odpowiedzialność kilku osób ustaloną w śledztwie prowadzonym przez jednego z sędziów tego samego Sądu, oraz nie spełniono zobowiązań Meksyku wynikających z międzynarodowych praw człowieka do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie funkcjonariuszy państwowych podejrzewanych o zlecanie, namawianie lub podżeganie do stosowania tortur lub stosujących je bezpośrednio, jak również osób, których pozycja umożliwiała zapobiegnięcie takim torturom.

Póki co żadna z ofiar nadużyć, a w szczególności 26 kobiet, które skarżyły się na tortury o podłożu seksualnym, fizycznym i psychologicznym, nie doczekała się sprawiedliwości ani odszkodowania.

W rezultacie takiej sytuacji, 11 kobiet złożyło w kwietniu 2009 skargi w Międzyamerykańskiej Komisji Praw Człowieka, która obecnie rozpatruje o swojej właściwości w tej sprawie.

czwartek, 07 maja 2009
Kambodża, Grupa 78: Zagrożenie zbliżającym się wysiedleniem
Grupa 78, która stała się ikoną problemu przymusowych wysiedleń bez właściwego odszkodowania w Kambodży, znajduje się w stanie bezpośredniego zagrożenia. Amnesty International wypuściła w ich sprawie Pilną Akcję - prosimy Was o wysyłanie apeli. Na miejscu jest nasza badaczka. Interweniowało kilka ambasad państw UE oraz Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. Prawa do Mieszkania.
sobota, 18 kwietnia 2009
Gurgurov - aktualizacja

Władze wciąż odmawiają wszczęcia dochodzenia w sprawie zarzutów o stosowanie wobec Sergieja Gurgurowa tortur i złego traktowania w areszcie policyjnym, w październiku 2005 roku. Ostatnio jego prawnik otrzymał od prokuratora generalnego Mołdawii kolejną odmowę, datowaną na luty 2009 roku. W odpowiedzi prawnik napisał skargę, w której zacytował raport Komitetu ds. Zapobiegania Torturom (Committee for the Prevention of Torture - CPT) Rady Europy, opublikowany w grudniu 2008 roku. Autorzy raportu opisali przypadek Sergieja i potwierdzili, że przedstawiciele CPT znaleźli dowody na to, że Gurgurow był torturowany podczas pobytu w areszcie w 2005 roku.

 
Prawnik Sergieja czeka na odpowiedź prokuratora generalnego.

 

Akcja solidaryzowania się z Gurgurowem odniosła sukces. Otrzymał on tysiące kartek pocztowych od ludzi z całego świata. Sergiej wciąż cierpi na depresję i często ogląda listy, które stanowią dla niego źródło wsparcia.

Jednocześnie ważne jest by ponawiać naciski na władze Mołdawii, które wciąż odmawiają rozpoczęcia śledztwa w sprawie zarzutów o torturowanie Sergieja, co wzmaga poczucie bezkarności wśród tych, którzy stosują tortury w Mołdawii. Sekcja brytyjska AI zainicjowała ostatnio akcję, której celem jest apelowanie do mołdawskich władz o wszczęcie dochodzenia. Prosilibyśmy, zatem członków i sympatyków Amnesty by przyłączyli się do tych działań, ponieważ jest to w tym momencie bardziej istotne niż wysyłanie kolejnych listów do Sergieja. Więcej informacji na temat tej akcji na stronie brytyjskiej sekcji Amnesty

O sprawie Sergieja wspomina także opublikowany w lutym 2009 roku, raport specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. tortur oraz innych form okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania i karania, który powstał na bazie informacji zebranych w Mołdawii w czerwcu 2008 roku. To odpowiedni moment na wykorzystanie międzynarodowej presji w celu wzmocnienia apelu Amnesty International o wszczęcie śledztwa. Raport dostępny jest na stronie Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR).

 

wtorek, 06 stycznia 2009
Jestina Mukoko odnajduje się na posterunku w Harare
Jestina Mukoko, jedna z bohaterek tegorocznego Maratonu Pisania Listów, prezeska Zimbabwe Peace Project (ZPP, Projekt Pokojowy dla Zimbabwe), która została uprowadzona siłą ze swojego domu 3 grudnia, we wtorek 23 grudnia 2008 została zwolniona przez porywaczy na posterunku policji Matapi w Harare. Policja wcześnie dementowała jakoby zatrzymała Jestinę Mukoko, złożono oświadczenie przed sądem, że sprawę jej zaginięcia policja traktuje jako porwanie.
niedziela, 21 grudnia 2008
W Małopolsce dużo dużo listów

Znamy już ostateczne wyniki z Krakowa oraz całej Małopolski. Wsumie napisano tutaj prawie 4400 listów. I tak:

  • miasto Kraków - 1347 listów
  • SG AI 59 (Chrzanów) - 450 - listów
  • SG AI w Trzebinii - 660 listów
  • SG AI 13 - 391 listów
  • SG AI 81 (Gimnazjum nr 7) - 470 listów
  • Dom Dziecka dla Dziewcząt- 200 listów
  • IFMSA-Poland - 131 listów
  • III L.O. w Tarnowie - 738 listów

Wszystkim bardzo dziękujemy i czekamy niecierpliwie na dobre wiadomości.

 

Pozdrawiamy!

 

środa, 17 grudnia 2008
Pierwsze wyniki ze świata: 323 tysięcy listów
USA 195266
Polska 78639
Kanada 26100
Szwajcaria 20700
Islandia 2000
Bermudy 400
   
  323105
wtorek, 16 grudnia 2008
Jeszcze 120 listów!

120 listów napisali/-ły uczniowie i uczennice Gimnazjum przy Zespole Szkół w Bystrzycy koło Oławy.

 Gratulacje!

poniedziałek, 15 grudnia 2008
Wyniki Maratonu - ponad 2700 listów w Lublinie

W Lublinie podczas tegorocznego Maratonu napisaliśmy ponad 2700 listów, w tym 2222 w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. I. Paderewskiego oraz ok. 500 w Klubie Przestrzeń Inicjatyw Twórczych TEKTURA i Akademickim Centrum Kultury “Chatka Żaka” (zobacz fotorelację).

Maraton Chatka Zaka


Maraton odbywał się także w Kazimierzu Dolnym, gdzie udało się napisać 470 listów oraz w Puławach (600 listów).

Przeczytaj i wysłuchaj relacji z Maratonu w Lublinie:

Radio Lublin - Lubelszczyzna pisze listy w obronie praw człowieka

mmlublin.pl - Lublin pomaga więźniom sumienia

Gazeta.pl Lublin - Lublinianie walczą o prawa człowieka

Kurier Lubelski - Ludzie listy napisali - w obronie innych ludzi

Maraton Chatka Zaka 2

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Maratonu!

13:42, duzolistow , lubelskie
Link Dodaj komentarz »
A jak tam na świecie??? :)
No własnie, :) jak? :)
11:49, duzolistow
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 14 grudnia 2008
Zielona Góra: Maraton zakończony Obciachem !!!

W Zielonej Górze zakończyliśmy IX Maraton Pisania Listów spektaklem "Obciach". Spektakl jest oparty na zbiorze felietonów Kingi Dunin w reżyserii Natalii Cichy. Na zakończenie Maratonu o godz.20.00 do zielonogórskiego klubu "4 Róże dla Lucienne" przyszła pełna widownia, dochód z biletów przeznaczyliśmy na zakup znaczków pocztowych. Po spektaklu podliczyliśmy wszystkie listy jakie dopisaliśmy po południu, nasz wynik to 895 napisanych i zaadresowanych listów. Dziekujemy za współpracę wszystkim, którzy przyłączyli się do Maratonu. W dalszej części krótka fotorelacja z zakończenia...

Image
Natalia Cichy z napisanymi listami.

 

Image
Widownia choć kameralna - zapełniła się po brzegi...

 

Image
W tle nasz baner maratonowy...

 

Image
Spektakl miał sceny i takie...

 

Image
Tematem spektaklu min. była przemoc w rodzinie

 

więcej na www.maraton.kombinat-kultury.pl

21:59, duzolistow , lubuskie
Link Dodaj komentarz »
Kraków - 1270
1270 listów w Krakowie napisano. Jutro więcej informacji kto przyszedł, oraz ostateczny wynik, bo wciąż spływają informacje o kolejnych listach.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 37