To może być najważniejszy list w Twoim życiu
sobota, 08 grudnia 2007
Piszemy dalej - Zielona Góra
Ilość listów do tej pory: 14732

Najwięcej napisał Zabłudów (4198 listów na 2500 mieszkańców!), ale tam zakończył się już maraton. Czy pobije go Kędzierzyn-Koźle (1281), czy może Bircza (932)? Inni chyba nie mają szans;-)

Izabela Jaruga-Nowacka pisze do Ayatollaha Shahroudiego w sprawie Delary Darabi


Wasza Ekscelencjo,

Iran należy niestety do grona tych państw, w których wykonuje się wyroki śmierci. Jestem politykiem, członkiem polskiego parlamentu i obywatelką Polski i jak miliony ludzi na świecie uważam, że kara śmierci powinna być natychmiast zniesiona - na całym świecie.

- napisała posłanka, która odwiedziła nas w Warszawie na Chłodnej

Maraton we Wrocławiu – list pisze Władysław Frasyniuk, w latach 80. więzień sumienia AI

Zobacz co może sprawić Twój list(polska wersja spotu)

Dziękujemy za nią Danielowi Niedziółce

Radia o maratonie

Informacje z Lublina i Kluczborka

 Maraton Amnesty International - w grupie szkolnej w Kluczborku Radio Centrum Lublin o Maratonie Amnesty International

piątek, 07 grudnia 2007
Zespół Kobiety wspiera Maraton Amnesty w obronie kobiet piosenką „Amnestia”

W TOK FM o kampanii Stop Przemocy Wobec Kobiet

Dziękujemy!

czwartek, 06 grudnia 2007
Ewelina Flinta pisze do króla Arabii Saudyjskiej w sprawie „dziewczyny z al-Qatif”


Dziś Ewelina Flinta wsparła naszą akcję i przekazała treść swojego listu w tej sprawie. Oto on:

6 grudnia 2007, Warszawa

King Abdullah Bin ‘Abdul ‘Aziz Al-Saud

The Custodian of the two Holy Mosques

Office of His Majesty the King

Royal Court, Riyadh, Kingdom of Saudi Arabia

Ambasada Królestwa Arabii Saudyjskiej

ul. Stępińska 55,

00-739 Warszawa

fax. (0-22) 840 56 36

Wasza Wysokość & Szanowni Państwo,

Na wstępie mego listu, chciałabym zaznaczyć, że jestem osobą, która bardzo szanuje różnorodność rasy, kultur, tradycji i zwyczajów zarówno w świecie ludzi jak i zwierząt.

Ta różnorodność, to moim skromnym zdaniem największe dobro i piękno jakie gatunek ludzki zachował we współczesnym coraz bardziej cywilizowanym i globalnym świecie.

Jednak nie wszystko można szanować, czy wręcz tolerować. „Są granice, których przekraczać nie wolno” – to słowa wybitnej polskiej pisarki, publicystki i działaczki społecznej Zofii Nałkowskiej. Dla mnie, jak i dla wielu ludzi pod każdą długością i szerokością geograficzną, te granice, to granica okrucieństwa i granica nietykalności i godności człowieka.

W aktach Amnesty International istnieje opis Dziewczyny, o której mówi się po prostu „dziewczyna z Al.-Qatif” (oczywiście dla jej bezpieczeństwa). Ta 19- latka została skazana na karę chłosty 90 batów, którą po Jej odwołaniu się od wyroku, Sąd we wschodniej Arabii Saudyjskiej zwiększył do 200 plus 6 miesięcy kary pozbawienia wolności – za co?

Dziewczynę z AL.-Qatlif skazano na karę chłosty za przebywanie w towarzystwie 5-ciu obcych mężczyzn (nie z Jej rodziny) sam na sam (czyn zwany Khilwa według prawa Szariatu)...

Prawda jest taka, że ta dopiero dojrzewająca kobieta będąc w towarzystwie mężczyzny z rodziny, została w 2006 roku porwana i zbiorowo zgwałcona przez gang obcych mężczyzn!

Gwałt jest najbardziej traumatycznym przeżyciem, jest okrucieństwem nie do pojęcia – zamachem nie tylko na nietykalność, godność, na życie człowieka. Jest aktem przemocy!

Jakie szanse ma 19-letia słabsza z natury dziewczyna wobec 5-ciu dorosłych mężczyzn??? ŻADNYCH. JEST BEZBRONNA I BEZSILNA.

I za to zostaje ukarana... Ponownie! Kara chłosty też ma wymiar fizyczny i psychiczny!

Mi, Europejce, nawet do głowy nie przyszłoby, że mogę być ukarana za przebywanie sam na sam w towarzystwie mężczyzn, którzy nie pochodzą z mojej rodziny a co dopiero...

Gdybym mieszkała w Arabii Saudyjskiej z pewnością nie mogłabym wyjeżdżać na koncerty z całą swoją męską, 10-osobową ekipą… A gdybym tak postąpiła, czy po każdym wyjeździe, zostałabym ukarana…? To znaczy, że za ciężką pracę, dzięki której mogę dziś spełniać swoje marzenia i śpiewać dla ludzi, którzy cenią te same wartości w życiu co ja, wartości o których śpiewam... za każdym razem upokarzano by mnie psychicznie poddając fizycznym torturom – bo czyż chłosta nie jest torturą?

Jak to możliwe, że w dzisiejszych czasach kobiety w krajach arabskich są traktowane jak ktoś gorszy, podczas gdy my, takie same kobiety, jedynie urodzone kilkaset kilometrów dalej, możemy się kształcić, swobodnie rozwijać, móc decydować same o sobie, i przede wszystkim mieć szansę na sprawiedliwy osąd.

W niczym nie jesteśmy gorsze od mężczyzn, bez względu na to kim jesteśmy i skąd pochodzimy.

Na mocy artykułu 5-go Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, który stanowi, że „Nikt nie może być poddany torturom lub okrutnemu, nieludzkiemu albo upokarzającemu traktowaniu lub karaniu” wzywam Władze Arabii Saudyjskiej do odwołania wyroków zawisłych nad „Dziewczyną z Al. Qatif” oraz towarzyszącemu Jej mężczyźnie a także do natychmiastowego zaprzestania stosowania kary chłosty w ogóle, ponieważ używanie kar cielesnych jest okrutne, nieludzkie i poniżające, jest także złamaniem zobowiązań Arabii Saudyjskiej, jako strony Konwencji Przeciwko Torturom!

Jednocześnie, stając w obronie tej 19-latki, podwójnie boleśnie doświadczonej - skazanej na chłostę po zbiorowym gwałcie, której fizyczne i psychiczne cierpienie zostały nasilone przez proces sądowy i zwiększony do 200 batów wyrok chłosty z całego serca proszę o zapewnienie Jej wszelkiej niezbędnej opieki – medycznej, terapeutycznej a przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa, które może dać Jej tylko jedno – zapewnienie, że nigdy więcej nic takiego już Jej nie spotka!

„Ludzie ludziom zgotowali ten los” – to również słowa wspomnianej już przeze mnie polskiej pisarki Zofii Nałkowskiej, od siebie dodam... sami, dla siebie i dla przyszłych pokoleń możemy go zmienić.

Wasza Wysokość & Szanowni Państwo, los tej Dziewczyny jest w Waszych rękach!

Ewelina Flinta

Zobacz jak to działa
A TAK SIĘ REKLAMUJE ZIELONA GÓRA
wtorek, 04 grudnia 2007
W eterze o Maratonie – włączcie nasłuch

Środa – Radiostacja, godz. 6:40

Czwartek – Radiostacja, godz. 11:25

Piątek – TOK FM, godz. 13:40
poniedziałek, 03 grudnia 2007
Nie pozwól im zniknąć! - happening internetowy
Festiwal Wolnych Ludzi, organizowany w Katowicach w ramach Maratonu Pisania Listów, wchodzi w ogólnopolską przestrzeń serwisów społecznościowych. Chcesz pokazać, że zależy Ci na wolności? Wejdź na linki podane poniżej, przejrzyj profile "naszych" ludzi, zaproś ich do swoich przyjaciół i podaj dalej. Jeśli tego nie zrobisz, prawdopodobnie ich profile wkrótce znikną. To więźniowie sumienia. Daj im wolność!


Aung San Suu Kyi na Gronie

Aung San Suu Kyi na Studentixie

Jessica Garcia na Gronie


Delara Darabi na Studentixie

O kampanii Stop Przemocy Wobec Kobiet i Maratonie w radiu TOK FM w piątek - posłuchajcie!
W TOK FM o kampanii Stop Przemocy Wobec Kobiet
czwartek, 29 listopada 2007
Spot maratonowy 2007!
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7