To może być najważniejszy list w Twoim życiu
czwartek, 26 listopada 2009
Maraton 2009 zbliża się!

"Zostań obrońcą praw człowieka" - to hasło tegorocznego Maratonu. Odbędzie się on 13 grudnia w co najmniej 150 miejscach w Polsce. W tym roku w dniu Maratonu nie będziemy już używać tego bloga - przygotowujemy dla Was nowy interaktywny serwis. Co nie znaczy, że nie można tu pisać o przygotowaniach w Waszych miastach;-) Zobacz stronę http://www.amnesty.org.pl, gdzie już teraz można sprawdzić, gdzie piszemy w Polsce oraz przeczytać dobre wiadomości o ludziach, których broniliśmy w ubiegłym roku

wtorek, 26 maja 2009
Barbara Italia Mendez - informacja o rozwoju sytuacji

W lutym 2009, po dwóch latach pozasądowego śledztwa, Sąd Najwyższy Meksyku wydał uchwałę uznającą powagę naruszeń praw człowieka, które miały miejsce w San Salvador Atenco. W tej niewiążącej uchwale, Sąd wezwał do przeprowadzenia szeroko zakrojonych śledztw w celu ustalenia odpowiedzialności karnej osób bezpośrednio zamieszanych w tą sprawę.

Niestety, Sąd w swojej uchwale oddalił oskarżenia o odpowiedzialność wysokich funkcjonariuszy państwowych i federalnych. W uchwale zignorowano również odpowiedzialność kilku osób ustaloną w śledztwie prowadzonym przez jednego z sędziów tego samego Sądu, oraz nie spełniono zobowiązań Meksyku wynikających z międzynarodowych praw człowieka do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie funkcjonariuszy państwowych podejrzewanych o zlecanie, namawianie lub podżeganie do stosowania tortur lub stosujących je bezpośrednio, jak również osób, których pozycja umożliwiała zapobiegnięcie takim torturom.

Póki co żadna z ofiar nadużyć, a w szczególności 26 kobiet, które skarżyły się na tortury o podłożu seksualnym, fizycznym i psychologicznym, nie doczekała się sprawiedliwości ani odszkodowania.

W rezultacie takiej sytuacji, 11 kobiet złożyło w kwietniu 2009 skargi w Międzyamerykańskiej Komisji Praw Człowieka, która obecnie rozpatruje o swojej właściwości w tej sprawie.

czwartek, 07 maja 2009
Kambodża, Grupa 78: Zagrożenie zbliżającym się wysiedleniem
Grupa 78, która stała się ikoną problemu przymusowych wysiedleń bez właściwego odszkodowania w Kambodży, znajduje się w stanie bezpośredniego zagrożenia. Amnesty International wypuściła w ich sprawie Pilną Akcję - prosimy Was o wysyłanie apeli. Na miejscu jest nasza badaczka. Interweniowało kilka ambasad państw UE oraz Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. Prawa do Mieszkania.
sobota, 18 kwietnia 2009
Gurgurov - aktualizacja

Władze wciąż odmawiają wszczęcia dochodzenia w sprawie zarzutów o stosowanie wobec Sergieja Gurgurowa tortur i złego traktowania w areszcie policyjnym, w październiku 2005 roku. Ostatnio jego prawnik otrzymał od prokuratora generalnego Mołdawii kolejną odmowę, datowaną na luty 2009 roku. W odpowiedzi prawnik napisał skargę, w której zacytował raport Komitetu ds. Zapobiegania Torturom (Committee for the Prevention of Torture - CPT) Rady Europy, opublikowany w grudniu 2008 roku. Autorzy raportu opisali przypadek Sergieja i potwierdzili, że przedstawiciele CPT znaleźli dowody na to, że Gurgurow był torturowany podczas pobytu w areszcie w 2005 roku.

 
Prawnik Sergieja czeka na odpowiedź prokuratora generalnego.

 

Akcja solidaryzowania się z Gurgurowem odniosła sukces. Otrzymał on tysiące kartek pocztowych od ludzi z całego świata. Sergiej wciąż cierpi na depresję i często ogląda listy, które stanowią dla niego źródło wsparcia.

Jednocześnie ważne jest by ponawiać naciski na władze Mołdawii, które wciąż odmawiają rozpoczęcia śledztwa w sprawie zarzutów o torturowanie Sergieja, co wzmaga poczucie bezkarności wśród tych, którzy stosują tortury w Mołdawii. Sekcja brytyjska AI zainicjowała ostatnio akcję, której celem jest apelowanie do mołdawskich władz o wszczęcie dochodzenia. Prosilibyśmy, zatem członków i sympatyków Amnesty by przyłączyli się do tych działań, ponieważ jest to w tym momencie bardziej istotne niż wysyłanie kolejnych listów do Sergieja. Więcej informacji na temat tej akcji na stronie brytyjskiej sekcji Amnesty

O sprawie Sergieja wspomina także opublikowany w lutym 2009 roku, raport specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. tortur oraz innych form okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania i karania, który powstał na bazie informacji zebranych w Mołdawii w czerwcu 2008 roku. To odpowiedni moment na wykorzystanie międzynarodowej presji w celu wzmocnienia apelu Amnesty International o wszczęcie śledztwa. Raport dostępny jest na stronie Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR).

 

wtorek, 06 stycznia 2009
Jestina Mukoko odnajduje się na posterunku w Harare
Jestina Mukoko, jedna z bohaterek tegorocznego Maratonu Pisania Listów, prezeska Zimbabwe Peace Project (ZPP, Projekt Pokojowy dla Zimbabwe), która została uprowadzona siłą ze swojego domu 3 grudnia, we wtorek 23 grudnia 2008 została zwolniona przez porywaczy na posterunku policji Matapi w Harare. Policja wcześnie dementowała jakoby zatrzymała Jestinę Mukoko, złożono oświadczenie przed sądem, że sprawę jej zaginięcia policja traktuje jako porwanie.
środa, 17 grudnia 2008
Pierwsze wyniki ze świata: 323 tysięcy listów
USA 195266
Polska 78639
Kanada 26100
Szwajcaria 20700
Islandia 2000
Bermudy 400
   
  323105
niedziela, 14 grudnia 2008
Mamy 75980 listów.

Najwięcej napisaliśmy w Zabrzu (6770) i Kędzierzynie-Koźlu (6526). W obydwu tych miastach autorami tego wyniku są szkolne grupy Amnesty International - brawo dla nich!

Wyniki z całego kraju są tu . Mogą się jeszcze zmienić - oczywiście na plus;-) Jak do tej pory zawierają one informacje ze 105 miejsc pisania - wiemy, że było ich więcej.

Dziękujemy wszystkim, którzy organizowali i pisali. Dziękujemy też wielu szczególnym osobom, które pisały z nami. W Lublinie i Warszawie był z nami Joaquim Jose Martinez - były więzień celi śmierci na Florydzie, uniewinniony w 2001 roku oraz Mariam Hosseinkhah z Kampanii dla Równości z Iranu, jeszcze rok temu więźniarka sumienia. Pisali też z nami byli polscy więźniowe sumienia, który kiedyś byli pod opieką Amnesty - Józef Pinior (który we Wrocławiu napisał po jednym liście w obronie każdej osoby), Mirosław Chojecki. W Bydgoszczy Maraton współorganizował Sławek Dutkiewicz, w latach 1987-88 więziony za odmowę służby wojskowej, również pod opieką Amnesty. Pisali też z nami parlamentarzyści: Izabela Jaruga-Nowacka w Warszawie,Tadeusz Cymański w Malborku, Marian Filar w Toruniu - pisał w obronie Sonii Pierre do Prezydenta Dominikany, Michał Jaros we Wrocławiu, Jarosław Gowin w Krakowie, Mirosław Sekuła w Zabrzu - pisał w obronie Michaiła Chodorkowskiego, Jan Tomaka w Rzeszowie. Pisali artyści różnych sztuk (m.in. Maja Komorowska, Jacek Podsiadło, Ewelina Flinta, Mariusz Grzegorzek oraz Liroy).

Dziękujemy. Teraz czekamy na dobre wiadomości, słuchając tegorocznej maratonowej piosenki;-)

 

Katowice zapraszają - u nas Maraton jeszcze trwa!

Festiwal Wolnych Ludzi nie zamierza się poddawać. U nas Maraton potrwa jeszcze co najmniej 6 godzin, więc przyjeżdżajcie pisać z nami kolejne listy. Przy okazji załapiecie się na trzy koncerty. Jeśli chodzi o listy, mamy ich 830, ale jeszcze długo nie powiemy ostatniego słowa.

Przypominamy też, że cały czas możecie śledzić wydarzenia z Katowic na Blogu Festiwalu. Będzie uaktualniany dopóki nie padniemy.

 

Już za chwilę podamy wyniki
TU ZMIENIAJĄ SIĘ ONE W CZASIE RZECZYWISTYM
pękło 1500... SG AI nr 1 po raz ostatni wtym roku pozdrawia wszechświat

Jak w tytule... szczgólne misie dla sg 51, 72  i 110,wszystkie nasze grupy z Zabrza

 

 

Ze Szkolnej Grupy nr 80 w Krakowie
 
ładne, prawda? 
 
Tymczasem na Chłodnej napisały swoje listy Maja Komorowska i Izabela Jaruga-Nowacka. Pani poseł wzięła udział w Maratonie już drui rok z rzędu.
Tak regeneruje sily Gimnazjum w Chojnowie (zdjecia z szostej rano)
Katowice nie zwalniają!

W Carpe Diem Maraton i impreza trwa nieprzerwanie. Na dworze już jasno, a ludzie nie schodzą z parkietu i nie odchodzą od stolików z listami. Listów mamy mnóstwo (dokładne dane, po przybyciu posiłków). Jesteśmy pod wrażeniem wytrwałości wszystkich, którzy zostali i tych, którzy przychodzą wciąż do klubu.

 Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, odwiedźcie bloga Festiwalu Wolnych Ludzi: www.fwl.blox.pl

Stan na 6.00: mamy 60 tysięcy listów na 60. rocznicę Powszechnej Deklaracji!
Niektórych do pisania trzeba było przekonywać baaardzo cierpliwie...
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7