To może być najważniejszy list w Twoim życiu
Blog > Komentarze do wpisu
Barbara Italia Mendez - informacja o rozwoju sytuacji

W lutym 2009, po dwóch latach pozasądowego śledztwa, Sąd Najwyższy Meksyku wydał uchwałę uznającą powagę naruszeń praw człowieka, które miały miejsce w San Salvador Atenco. W tej niewiążącej uchwale, Sąd wezwał do przeprowadzenia szeroko zakrojonych śledztw w celu ustalenia odpowiedzialności karnej osób bezpośrednio zamieszanych w tą sprawę.

Niestety, Sąd w swojej uchwale oddalił oskarżenia o odpowiedzialność wysokich funkcjonariuszy państwowych i federalnych. W uchwale zignorowano również odpowiedzialność kilku osób ustaloną w śledztwie prowadzonym przez jednego z sędziów tego samego Sądu, oraz nie spełniono zobowiązań Meksyku wynikających z międzynarodowych praw człowieka do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie funkcjonariuszy państwowych podejrzewanych o zlecanie, namawianie lub podżeganie do stosowania tortur lub stosujących je bezpośrednio, jak również osób, których pozycja umożliwiała zapobiegnięcie takim torturom.

Póki co żadna z ofiar nadużyć, a w szczególności 26 kobiet, które skarżyły się na tortury o podłożu seksualnym, fizycznym i psychologicznym, nie doczekała się sprawiedliwości ani odszkodowania.

W rezultacie takiej sytuacji, 11 kobiet złożyło w kwietniu 2009 skargi w Międzyamerykańskiej Komisji Praw Człowieka, która obecnie rozpatruje o swojej właściwości w tej sprawie.

wtorek, 26 maja 2009, maraton-amnesty

Polecane wpisy

  • Maraton 2009 zbliża się!

    "Zostań obrońcą praw człowieka" - to hasło tegorocznego Maratonu. Odbędzie się on 13 grudnia w co najmniej 150 miejscach w Polsce. W tym roku w dniu Maratonu ni

  • Gurgurov - aktualizacja

    Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormal

  • Jestina Mukoko odnajduje się na posterunku w Harare

    Jestina Mukoko, jedna z bohaterek tegorocznego Maratonu Pisania Listów, prezeska Zimbabwe Peace Project (ZPP, Projekt Pokojowy dla Zimbabwe), która została upro

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: