To może być najważniejszy list w Twoim życiu
Blog > Komentarze do wpisu
Jestina Mukoko odnajduje się na posterunku w Harare
Jestina Mukoko, jedna z bohaterek tegorocznego Maratonu Pisania Listów, prezeska Zimbabwe Peace Project (ZPP, Projekt Pokojowy dla Zimbabwe), która została uprowadzona siłą ze swojego domu 3 grudnia, we wtorek 23 grudnia 2008 została zwolniona przez porywaczy na posterunku policji Matapi w Harare. Policja wcześnie dementowała jakoby zatrzymała Jestinę Mukoko, złożono oświadczenie przed sądem, że sprawę jej zaginięcia policja traktuje jako porwanie.

Kontrolowana przez rząd gazeta Herald doniosła, że Jestina Mukoko i inny pracownick ZPP Broderick Takawira oraz ośmiu działaczy politycznych z Movement for Democratic Change (MDC) (Ruch na Rzecz Demokratycznej Zmiany) będą oskarżeni o werbowanie lub próby werbowania ludzi do przeszkolenia militarnego w celu obalenia rządu.

Uprowadzenia, bezprawne aresztowanie, przetrzymywanie osób pracujących na rzecz praw człowieka i działaczy MDC jest zgodne ze schematem pogwałceń praw człowieka odnotowywanych przez Amnesty International od maja 2007, kiedy 32 działaczy MDC zostało aresztowanych pod zarzutem ostrzeliwania posterunków policji. Doniesiono, że przetrzymywaniu wówczas działacze byli torturowani i odmawiano im kontaktu z prawnikami. Zarzuty zostały potem wycofane.

Praktyka bezprawnych zatrzymań i przetrzymywania jest jednym ze stosowanych przez władze Zimabwe sposobów zastraszania osób krytykujących reżim. ZPP jest jedną z czołowych organizacji zaangażowanych w monitorowanie i dokumentowanie pogwałceń praw człowieka, w tym finansowanych przez rząd pobić, tortur i zabójstw w okresie poprzedzającym wybory 27 czerwca.

tłum. Anna Nawrot

wtorek, 06 stycznia 2009, maraton-amnesty

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: