To może być najważniejszy list w Twoim życiu
Blog > Komentarze do wpisu
Wenezuela: Fundacja na rzecz Obrony Prawa do Edukacji
Fundacja na rzecz Obrony Prawa do Edukacji (Asociación Pro-Defensa del Derecho a la Educación) jest organizacją pozarządową promującą i broniącą prawa do bezpłatnej edukacji dla wszystkich, które jest zapisane w art. 102 wenezuelskiej konstytucji. Brzmi on: „Edukacja jest prawem człowieka i fundamentalnym społecznym obowiązkiem, jest demokratyczna, bezpłatna i obowiązkowa.”

Fundacja dąży do zapewnienia poszanowania prawa do bezpłatnej edukacji w szkołach publicznych, tak żeby wszystkie dzieci, bez dyskryminacji, miały równy dostęp do edukacji. Ujawnia nieprawidłowości i przypadki korupcji w szkołach publicznych, kiedy to szkoły bezprawnie domagają się od rodzin opłat za edukację ich dzieci, pozbawiając w ten sposób dzieci z biednych rodzin możliwości kształcenia się. Fundacja walczy również o zapewnienie odpowiednich pomieszczeń, wyposażenia i materiałów edukacyjnych szkołom w tych regionach kraju, w których jakość edukacji jest poniżej standardu.

Utworzona w 2005 r. w stanie Anzoátegui aby przedstawiać na forum publicznym obawy i aspiracje wielu rodzin, których dzieci nie były w stanie uczęszczać do szkoły z powodów finansowych, Fundacja rozszerzyła obecnie zasięg działania na inne regiony w różnych częściach kraju, gdzie rodziny mają podobne problemy. Prezes Fundacji, José Luis Urbano, podróżuje po całym kraju, zapraszany przez rodziny chcące zgłosić nieprawidłowości w systemie szkolnictwa. Dla wielu rodzin Fundacja jest jedynym kanałem, za pośrednictwem którego ich głos może zostać usłyszany.

GROŹBY I ATAKI

 


 

José Luis Urbano i inni członkowie Fundacji wielokrotnie stawali się celem ataków z powodu publicznego piętnowania przypadków korupcji i pogwałceń prawa do bezpłatnej edukacji w Wenezueli.

9 lutego 2007 r. Fundacja zorganizowała konferencję prasową, na której pojawiły się zarzuty, że jakość publicznej edukacji dla dzieci z biednych rodzin w stanie Anzoátegui jest fatalna, a do tego pobierane są za nią opłaty. Jeszcze tego samego dnia wieczorem José Luis Urbano odebrał telefon, w którym ktoś groził mu, że „jeśli nie przestanie polować na informacje, coś może mu się stać.” Nazajutrz gdy jechał z żoną z ich domu do centrum miasta Barcelona w stanie Anzoátegui, obok nich zatrzymał się czarny samochód, z którego wysiadło dwóch mężczyzn. Jeden z nich wetknął lufę pistoletu przez okno samochodu państwa Urbano od strony, po której siedział José Luis. Drugi powiedział wówczas: „Zastrzel go, to facet z Fundacji.” José Luis w ostatniej chwili złapał lufę pistoletu, ratując się od śmierci, ale i tak kula trafiła go w brzuch.

Rzecznik Praw Obywatelskich postarał się o policyjną ochronę dla Urbano na czas jego pobytu w szpitalu. Nie przedłużono jej jednak po wypisaniu Urbano ze szpitala, co miało miejsce 20 lutego 2007 r., choć dzień wcześniej jego żona złożyła oficjalne doniesienie o ataku zarówno na policji, jak i w biurze rzecznika. Do dziś nikt nie odpowiedział za usiłowanie zabójstwa Urbano.

3 maja 2008 r. występując w programie lokalnej stacji radiowej w stanie Anzoátegui José Luis Urbano zarzucił jednej ze szkół w miejscowości Barcelona bezprawne pobieranie opłat za naukę. Podobno po programie dyrektor tej szkoły groził Urbano i podżegał do ataków na niego.

20 maja Urbano odebrał telefon, w którym grożono mu śmiercią. Anonimowy rozmówca powiedział: „Jeśli nie dasz się najeść dyrektorom (szkoły), sprawimy, że nażresz się piachu, a jeśli powiesz komuś o tym, twoja rodzina ucierpi.” Dwa dni później, gdy Urbano jechał na motorze, zaczęła go ścigać Toyota Corolla bez numerów rejestracyjnych. Obawiał się o swoje życie, ale udało mu się zgubić pościg.

29 września około godziny 14 co najmniej 30 funkcjonariuszy oddziału szybkiego reagowania policji stanu Anzoátegui próbowało wedrzeć się do domu siostry José Luisa Urbano, ale nie potrafiło sforsować ogrodzenia. Nie chciała ich wpuścić, wielokrotnie żądając okazania nakazu rewizji. W odpowiedzi funkcjonariusze wrzeszczeli na nią: „Powiedz bratu, że wiemy, że tu się ukrywa. Powiedz mu żeby wyszedł. Jest nam coś winny.” Ostrzegali ją też, żeby nie zgłaszała zajścia władzom. Siostra jednak jeszcze tego samego dnia złożyła skargę w prokuraturze. Zajście najprawdopodobniej miało związek ze wcześniejszą skargą złożoną w prokuraturze przez José Luisa na nękanie ze strony jednego z członków oddziału.

Z powodu nieustannych gróźb i ataków na jego życie José Luisa Urbano musiał wielokrotnie przeprowadzać się. Zgłaszał wszystkie groźby i ataki do prokuratury i innych władz, ale według wiedzy, jaką dysponuje Amnesty International, nie podjęto dotąd żadnych kroków w celu wyjaśnienia tych zdarzeń. Nie zapewniono też żadnej ochrony José Luisowi Urbano, jego rodzinie, ani innym członkom Fundacji, mimo licznych wniosków w tej sprawie składanych do prokuratury, m.in. 18 czerwca br.

ZALECANE DZIAŁANIA

Prosimy o wysyłanie apeli, w których własnymi słowami:

 

 • podkreślą Państwo ważny wkład Fundacji na rzecz Obrony Prawa do Edukacji i jej prezesa José Luisa Urbano w promocję i obronę prawa do bezpłatnej edukacji dla wszystkich w Wenezueli i wezwą Państwo władze do uznania i poszanowania ich zgodnej z prawem działalności;
 • wyrażą Państwo obawę o bezpieczeństwo José Luisa Urbano, jego rodziny i innych członków Fundacji w kontekście powtarzających się gróźb i prób zastraszenia;
 • wezwą Państwo do niezwłocznego przeprowadzenia drobiazgowego śledztwa w sprawie postrzelenia José Luisa Urbano w lutym 2007 r. i późniejszych gróźb i prób zastraszenia oraz do szybkiego postawienia osób odpowiedzialnych przed sądem;
 • wezwą Państwo władze do niezwłocznego zapewnienia José Luisowi Urbano, jego rodzinie i innym członkom Fundacji konkretnej i adekwatnej do zagrożenia ochrony, w zgodzie z jego życzeniami;
 • przypomną Państwo władzom o ich wynikającym z oenzetowskiej Deklaracji w sprawie Obrońców Praw Człowieka obowiązku uznania legalności działań obrońców praw człowieka i uznania prawa obrońców do wykonywania tej działalności bez przeszkód i bez obaw o represje.

 

Adresaci apeli

Minister sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (Minister of Justice and the Interior / Ministro del Poder Popular para Relaciones Interiores y Justicia)

Tareck El Aissami

Ministerio del Poder Popular para Relaciones Interiores y Justicia

Av. Urdaneta, Edif. Sede MIJ, Piso 1,

Carmelitas, Caracas

Venezuela

Faks: +58 212 506 1685

Nagłówek: Szanowny Panie Ministrze / Senor Ministro / Dear Minister

Minister Edukacji (Minister of Education / Ministro del Poder Popular para la Educación)

Héctor Augusto Navarro Díaz

Ministerio del Poder Popular para la Educación

Esq. de Salas a Caja de Agua

,

Edif. Sede del ME Parroquia Altagracia,

Caracas, Dtto. Capital

Venezuela

Faksy: +58 212 506 8999, +58 212 506 8998

Nagłówek: Szanowny Panie Ministrze / Senor Ministro / Dear Minister

Prokurator Generalna (Attorney General / Fiscal General)

Luisa Ortega Díaz

Edificio Sede del Despacho de la Fiscal General de la República,

Esquinas de Misericordia a Pele El Ojo

Avenida México, Caracas

Venezuela

Faksy: +58 212 509 7211, +58 212 509 7464

Nagłówek: Szanowna Pani Prokurator Generalna / Senora Fiscal / Dear Attorney General

Kopie do:

Ambasada Boliwariańskiej Republiki

Wenezueli

ul. Rejtana 15 m.20-21, 02-516 Warszawa

tel. (0-22) 646 18 46, 646 87 60;

fax (0-22) 646 87 61

e-mail: embavenez.pl@qdnet.pl

 

Tłumaczenie: Marcin Natorski

 

piątek, 21 listopada 2008, maraton-amnesty

Polecane wpisy

 • Birma: Zarganar

  59 lat wiezienia dla komika Zarganar publicznie krytykował rząd Myanmaru za sposób działań po cyklonie, który doprowadził od katastrofy naturalnej do kryzysu hu

 • Afganistan: Sayed Perwiz Kambakhsh

  Kara śmierci za bluźnierstwo zamieniona na 20 lat więzienia Sayed Perwiz Kambakhsh został aresztowany 27 października 2007 roku za ściągnięcie z internetu mate

 • USA: René González, Olga Salanueva

  Rząd Stanów Zjednoczonych odmówił zapewnienia Oldze Salanueva, żonie René Gonzáleza tymczasowej wizy, która pozwoliłaby jej zobaczyć się z mężem. René González

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: