To może być najważniejszy list w Twoim życiu
Blog > Komentarze do wpisu
MARATON PISANIA LISTÓW 2007 ZAKOŃCZONY
Właśnie zakończyła się ósma edycja Maratonu Pisania Listów.

Po zwycięskiej dla Greków bitwie z Persami (pod Maratonem w 490 p.n.e), armia perska zaokrętowała i wypłynęła w kierunku bezbronnych Aten. Widząc to, Grecy ruszyli na miasto przybywając równocześnie z perskimi okrętami.

Marsz Greków stanowi kanwę dla historii, wedłóg której posłaniec Filipiades pobiegł do Aten, by obwieścić zwycięstwo i poinformować Ateńczyków o tym, że płynie ku nim perska flota. Po przekazaniu tej wiadomości padł martwy.

Michel Bréal, francuski filolog, zainspirowany historią marszu zasugerował Pierrowi de Coubertin, by włączył bieg na dystansie odpowiadającym odległości z Maratonu do Aten (42 195m.) do programu pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich.


Te kilka zdań oddaje klimat tegorocznego Maratonu Pisania Listów Amnesty International. Tego wszystkiego co się podczas niego działo.

Począwszy od ponad 40 000 listów jakie udało się napisać w Polsce (vide ponad 40 000 m. dzielących Maraton i Ateny), poprzez wyczerpujące przygotowania przypominające bieg Filipiadesa.

Ten grecki posłaniec niósł Ateńczykom bardzo istotne wieści. Mamy nadzieję, że i my za jakiś czas będziemy mogli obwieścić Wam zwycięstwo nad niesprawiedliwością. Że na naszych stronach przeczytacie o uwolnieniu Delary Darabi, Dziewczyny z Al-Quatif, zakończeniu prześladowań w stosunku do wietnamskich działaczy związkowych, o tym że w Rosji umożliwiono pracę niezależnym obserwatorom, a darfurskie uchodźczynie we wschodnim Czadzie nie są już napadane przez sudańskie grupy zbrojne, w Chinach zaprzestano stosowania „reedukacji przez pracę” w stosunku do więźniów sumienia…

Bo marzy nam się świat w którym respektowane są prawa człowieka. Począwszy od tych związanych z wolnością (Prawa Człowieka I Generacji) poprzez nawiązujące do idei wolnościowych (II Generacji) oraz tych wprowadzających prawa solidarności (III Generacji).

Nie jesteśmy decydentami politycznymi. Nie mamy bezpośredniego wpływu na los ludzi na rzecz których pisaliśmy. Mamy tylko i aż wpływ pośredni.

Pisząc „my” mam na myśli także Was wszystkich.

Dlatego w tym miejscu wszystkim Wam DZIĘKUJEMY! Ponieważ jesteśmy wzruszeni Waszą wspaniałą postawą.

Dziękujemy za to że przyszliście napisać z nami te wszystkie listy (770 w całym Trójmieście).


Dziękujemy Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska za udostępnienie nam Sali Dworu Artusa.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska


Dziękujemy Parlamentowi Studentów Uniwersytetu Gdańskiego za to, że w jego pomieszczeniach mogliśmy pisać listy. Oraz za cierpliwość i wszelką udzieloną nam pomoc.

Uniwersytet Gdański


Dziękujemy podmiotom, które wsparły nas rzeczowo:

- firmie Europapier za ryzy papieru,

Europapier


- firmie International Paper z Kwidzyna za ryzy papieru,

International Paper


- Gdańskiemu Wydawnictwu Oświatowemu za długopisy i koperty,

GWO


- Akademii Komputerowej ITM za koperty,- salonowi poligraficznemu Grafik Centrum z Gdańska za T-shirty z logo AI.

Grafik Centrum


Dziękujemy przychylnym nam Trójmiejskim dziennikarzom. Dzięki Państwu dotarliśmy ze swymi apelami do wielu osób. Wiemy, że możemy liczyć na dalszą współpracę, bardzo nas to cieszy.


Dziękujemy Konradowi Pitali za wykonanie świetnego maratonowego fotoreportażu.


Dziękujemy studentkom Akademii Muzycznej - Bożenie, Ani, Irenie za to, że uświetniły naszą akcję koncertem na trzy fagoty.


Dziękujemy wolontariuszom naszej grupy lokalnej. Bez Was to grudniowe przedsięwzięcie nie byłoby możliwe.


Dziękujemy także naszym rodzicom - naszym Dobrym Duchom - którzy bardzo wspierali nas dobrym słowem (i nie tylko). To nie do przecenienia.


Koordynatorki Trójmiejskiego Maratonu Pisania Listów:

Anna Issel

Sylwia Bortnik

niedziela, 09 grudnia 2007, duzolistow

Polecane wpisy

  • Maraton w Gdańsku: 1632 listy

    W Gdańsku napisaliśmy 1632 listy. Pisaliśmy w 2 miejscach: na ASP w budynku Wielkiej Zbrojowni w zabytkowym centrum miastai w Parlamencie Studentów Uniwersytetu

  • W Malborku

    Swój list do Ministra Sprawiedliwości Wenezueli w obronie Jose Luisa Urbano napisał poseł Tadeusz Cymański.

  • Maraton Pisania Listów 13-14.XII Gdańsk pisze przez 24h!

    Tak jest- walczymy całodobowo :) Znane są już ostatecznie miejsca Maratonu w Gdańsku: 1. AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH Targ Węglowy 6 (Wielka Zbrojownia) Piszemy całą

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: