To może być najważniejszy list w Twoim życiu
Blog > Komentarze do wpisu
Aktualizacja Serkalem Fasil
Etiopia: dziecko Serkalem Fasil dziennikarki i więźnia sumienia przyszło na świat w więzieniu.

Podczas aresztowania w listopadzie 2005 r. dziennikarka Serkalem Fasil była w ciąży. Niedawno w policyjnym szpitalu urodziła syna. Warunki w jakich musi się nim opiekować w więzieniu Kaliti w Addis Abebie, stolicy Etiopii są nieludzkie. Jej cela jest pełna szczurów, karaluchów i pcheł. Przedwcześnie urodzony synek Serkalem miał poważną niedowagę. Lekarze stwierdzili, iż powinien znaleźć się w inkubatorze na oddziale intensywnej terapii. Władze nie dopuściły do zwolnienia Sarkalem ani jej partnera z więzienia, aby mogli zająć się noworodkiem. Partner dziennikarki, Eskinder Negga, został aresztowany w listopadzie 2005 r. i również jest przetrzymywany w więzieniu Kaliti. Od czasu aresztowania zezwolono im na widzenia tylko kilka razy. AI wyraża zaniepokojenie złymi warunkami panującymi w więzieniu, jak również faktem, że odmówiono odpowiedniej opieki zdrowotnej dziennikarce i jej nowo narodzonemu dziecku.

Serkalem Fasil jest oskarżona o zdradę, obrazę Konstytucji oraz podburzanie do działalności spiskowej. Jeśli zostanie uznana za winną, może to dla niej oznaczać karę śmierci. AI uważa dziennikarkę za więźnia sumienia, przetrzymywanego wyłącznie ze względu na wyrażanie opinii politycznych i działalność medialną.

Tło wydarzeń

Serkalem Fasil jest współwłaścicielką i wydawcą dzienników Asqual, Menlik i Satenaw. Została aresztowana wraz z 13 innymi dziennikarzami, po opublikowaniu artykułów krytykujących działania władz podczas wyborów parlamentarnych w maju 2005 r. Po demonstracjach z czerwca i listopada 2005 roku przeciwko oszustwom wyborczym, władze przeprowadziły masowe aresztowania członków opozycji i dziennikarzy. Ponad osiemdziesięciu działaczy opozycji zginęło z rąk sił bezpieczeństwa; podczas protestów demonstranci zabili siedmiu policjantów.

Amnesty International jest głęboko zaniepokojona w związku z procesem jaki został wytoczony nowo wybranym opozycyjnym członkom parlamentu, obrońcom praw człowieka i dziennikarzom. Są oni oskarżeni o zdradę, „obrazę Konstytucji”, spisek zbrojny i „ludobójstwo” za co grozi w poważniejszych przypadkach kara śmierci. Amnesty International uważa ich za więźniów sumienia, którzy nie stosowali ani nie wzywali do stosowania przemocy.

Prosimy o wysyłanie apeli wzywających władz etiopskie do natychmiastowego i bezwarunkowego zwolnienia Serkalem Fasil i innych więźniów sumienia oraz do zapewnienia jej i jej dziecku odpowiedniej opieki medycznej i godnych warunków życia, do czasu ogłoszenia wyroku w jej sprawie

Prosimy o wysyłanie apeli na adres:

Assefa Kesito
Minister of Justice
Ministry of Justice
PO Box 1370
Addis Ababa
Ethiopia
Fax: + 251 11 552 0874
Email: ministry-justice@telecom.net.et

czwartek, 25 października 2007, maraton-amnesty

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: