To może być najważniejszy list w Twoim życiu
Blog > Komentarze do wpisu
Etiopska dziennikarka wychodzi na wolność
Serkalem Fasil, etiopska dziennikarka oraz wydawca, została zwolniona z więzienia po orzeczeniu stwierdzającym bezpodstawność wysuwanych przeciwko niej oskarżeń. Wraz z nią uwolniono jej partnera Skindera Negra oraz 26 innych osób, w tym sześciu dziennikarzy.

Serkalem Fasil była jedną z 14 wydawców i reporterów niezależnych dzienników aresztowanych za publikowanie artykułów krytycznych wobec działań rządu podczas wyborów parlamentarnych w maju 2005 roku.

Serkalem została aresztowana w listopadzie 2005 roku jako współwydawca i współwłaścicielka dzienników Asqual, Menilik i Satenaw. W przypadku potwierdzenia zarzutów o zdradę, pogwałcenie konstytucji i podburzanie do działalności spiskowej groziła jej kara śmierci. W trakcie aresztowania Serkalem była w ciąży; w czerwcu w więziennym szpitalu urodziła synka.

W marcu 2006 delegacja Komitetu Obrony Dziennikarzy (Committee to Protect Journalists) spotkała się w Etiopii z premierem Melesem Zenawi, który zadeklarował, iż aresztowani dziennikarze będą mieli zapewnione uczciwe procesy. W październiku i listopadzie prawnicy trojga oskarżonych przesłuchiwali świadków oskarżenia . Serkalem Fasil odmówiła wzięcia udziału w zeznaniach poddając w wątpliwość uczciwość procesu.

Obecnie ośmioro dziennikarzy przebywa już na wolności, m.in. Zekarias Tesfaye (Netsanet), Sisay Agena (Ethiop), Fasil Yenealem (Addis Zena), Dereje Habtewold (zastępca redaktora Menilik i Netsanet), Nardos Meaza (redaktor Satenaw) oraz Feleke Tibebu (zastępca redaktora Hadar).

Od czasu aresztowań wolność słowa w Etiopii jest poważnie ograniczana. Obecnie ukazuje się tylko kilka niezależnych tytułów, lecz unikają one krytykowania władz. Uwolnienie Serkalem Fasil i innych dziennikarzy może świadczyć o poprawie sytuacji. Amnesty International apeluje o uwolnienie wszystkich etiopskich więźniów sumienia.

czwartek, 25 października 2007, maraton-amnesty

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: